fbpx
סדנת מערכות יחסים בארגון
יצירת קשר

  הסדנא מציעה להתבונן על מערכות היחסים בתוך הארגון כגורם המשפיע ביותר על תוצאות הארגון. איך שאנשים נכנסים בבוקר לארגון ואיך שהם יוצאים ממנו קובע כמה הם מביאים תרומה וערך לארגון ופחות קורות החיים ההישגיים שלהם בחיים. הארגון צריך לשאוף שכל העובדים שלו בכל הדרגים יגיעו עם תשוקה לעבודה, עם חיבור אמיתי לארגון ויממשו את הפוטנציאל המלא שלהם. אם מערכות היחסים בתוך האירגון לא נקיים, לא תקינים או לא מיטיבים העובד לא יהיה פנוי לכך והארגון יפגע. יחסים הם לפני תוצאות.

  אני מתייחסת ל-3 רבדים של מערכות יחסים:​

  1. מערכות יחסים בין אנשים  היחסים שלי עם העובד שלי, היחסים עם המנהל, עם הקולגה, יחסים מחוץ לארגון שמשפיעים (בן זוג, ילדים, הורים).

  2. מערכות יחסים עם תחומי החיים שלי – היחסים שלי עם קריירה, היחסים שלי עם זוגיות, היחסים שלי עם פרנסה או כסף, היחסים שלי עם זמן או עם פנאי ועוד.

  3. היחסים שלי עם עצמי – עם הערך שלי, עם המשמעות שלי, עם היכולות שלי, עם המקומות שבהם אני לא יכול, או קשה לי.

  :מטרות הסדנא
  • הבנה השפעת טיב מערכות יחסים לאיכות חיינו. ואיך איכות חייו של העובד קשורה לתרומה והערך שהוא מביא לארגון.
  • חיבור הווית העובדים כלפי האירגון. חיבור התשוקה, התרומה, ערך ומשמעות של העובד לארגון
  • לימוד תקשורת של win win, למידה של שיחה שבה שום צד לא נפגע והתוצאה מתקבלת.
  • חיבור העובד לערכים שקיימים בו והם מטיבים איתו ועם סביבתו, הקניית כלים להתחבר אליהם כל פעם מחדש ולא לאבד אותם.
  :הסדנא מחולקת ל-3 נושאים

  1. לימוד הוויה – ההויה היא שקובעת את איכות חייו של האדם. ההוייה נוכחת בבסיסה של כל פעולה, מחשבה או תחושה. הוויה זו הדרך שבה האדם נוכח בחייו. איזה אדם מגיע לעבודה? את מי העובדים פוגשים כשפוגשים אותי? אדם טרוד? עייף? שמח? איזו הוויה העובד שלי בא איתה במגע? איך אנשים יוצאים כשהם יוצאים ממני? מהם הפעולות שאני נוקט ומניין הן מגיעות והאם הן מדוייקות? איך אני תופס את מקום העבודה שלי? כמה אני מחובר לתשוקה וכמה ל”חייב”?

  נלמד להכיר את ההוויה שאני נמצא בה ונלמד לבחור הוויות תומכות.

  2. תקשורת – אמנות השיחה. היכולת ליצור תקשורת שבה אף צד לא נפגע, והתוצאה מתקבלת. תקשורת מכבדת, שבה שני הצדדים הם גדולים ונהדרים. אין צורך להקטין את השני כדי להשיג את מה שאתה רוצה.

  באיזה שפה אני משתמש? נלמד את השפה האונטולוגית – שפת היש, הקיים. ולא שפת המה אין ומה לא. שפה שבא נצמדים למציאות כפי שהיא, ללא הצדקויות, ללא הסברים, ללא התנצלויות, ללא הגזמות, ללא שיכנועים, היא שפה נקייה, בטוחה, ברורה. דרך השפה הזאת אנחנו יוצרים בהירות ויכולים להרגיע את הנפש הסוערת או את התודעה הכאוטית.

  כמה אני מדבר ומקשיב מתוך דאגה וכמה מתוך חזון ודרך? כמה אני קשוב? מה זה להיות קשוב? מה הבדל בין שיחה קשובה ומכבדת לבין שיחה תגובתית?

  3. נוכחות וערכים – נוכחות היא המצב שבו אנו מכוונים ומסוגלים לבטא בנינוחות את המחשבות, הרגשות, הערכים והפוטנציאל האמיתיים שלנו. נוכחות אינה העמדת פנים שאנו מסוגלים לעשות משהו, זה האמונה בכישורים האמיתיים שלנו  ובחשיפתם. אנשים עוסקים בשכנועים, או כופים תדמית חיובית של עצמם על המראיין או על המנהל שלהם, הם מסתערים על כל שעת כושר כדי לדקלם סיפור על הישגיהם, או באמצעות חיוכים ויצירת קשר עין תכוף.

  העבודה היא חיבור של העובד לערכי הליבה האישיים שלו ולא לערכים והכישורים שקשורים למטלות המלחיצות שעומדים בפניו, ומתוך זה לעבוד. האמונה היא שכאשר האדם לא יתאמץ להמציא מעצמו משהו אלא יהיה הוא, הוא יהיה חיוני יותר. מעבר לשיפור בביטחון וברמת הביצוע של מטלות מסוימות הידיעה מי אנחנו עשויה לתרום לתחושת משמעות החיים שלנו.

  לאחר שיחת היכרות עם הארגון, הכרת המבנה הארגוני, התרבות הארגונית, הערכים של הארגון, הכרת מערכות היחסים בארגון. נחליט על קבוצות של אנשים שיעברו ביחד את התהליך. עבודה בקבוצה מאיצה תהליכים.

  ניתן לקחת את כל הסדנא וניתן לקחת חלקים ממנה.

  הילה גוטמן - סדנא עסקית